O kwalifikacji premii i nagród uzależnionych od wyników finansowych firmy do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy pisze Jowita Postuł w komentarzu praktycznym opublikowanym w Vademecum Głównego Księgowego.
Przy ocenie, czy wydatki ponoszone na wypłatę nagród czy premii „z zysku" mogą być dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów, znaczenie powinny mieć wyłącznie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisów tych wynika, że kosztem uzyskania przychodów jest każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
W przepisie tym nie wyłączono z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę nagród i premii „z zysku", a wydatki na wypłatę premii i nagród na rzecz pracowników z pewnością powinny być uznane za poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W związku z tym wydatki ponoszone na wypłatę nagród czy premii „z zysku" powinny być zaliczane przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodów.
Nie ma przy tym znaczenia to, czy i kiedy tego rodzaju wydatki doprowadziły do powstania przychodów u pracodawcy. Przy zaliczaniu wydatków na wypłatę premii i nagród pracowniczych zastosowanie znajduje bowiem art. 15 ust. 4g ustawy o CIT. W związku z tym wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Taki sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na wypłatę premii i nagród „z zysku" w żadnym razie nie doprowadzi do podwójnego rozpoznawania kosztów podatkowych ani do korygowania wysokości wcześniej zadeklarowanego dochodu.
Dobrze stało się, że 22 czerwca 2015 r. powyższe poglądy w pełni podzielone zostały przez poszerzony skład NSA w uchwale o sygn. II FPS 3/15. Pytanie tylko czy kolejny poszerzony skład NSA potwierdzi te rozważania.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawna formuła kosztu podatkowego
|