Niedopuszczalne jest przekazywanie np. wysokości wyliczonego podatku czy składki ZUS na kawałku kartki papieru, jaki wpadł nam w ręce!
W tym wypadku "klientem" są też przedstawiciele organów dokonujących kontroli czy czynności sprawdzających w siedzibie naszej firmy, przedstawiciele banków, firm leasingowych, czy nawet osoby dokonujące badania bilansu. Każdy, nawet najmniejszy dokument, który "opuszcza" biuro, musi pracować na nasz ostateczny sukces poprzez utrwalanie opracowanego logotypu. Oznacza to, że nawet skromna samodzielnie wydrukowana nalepka będzie odzwierciedlała naszą dbałość o wygląd, a ponadto będzie "pracować", stanowiąc reklamę. Ponadto dokument, teczka, segregator czy nawet koszulka foliowa nie może nosić cech zniszczenia.
Skoro już ustaliliśmy wygląd naszych podstawowych materiałów informacyjno-reklamowych i mamy własne logo, to zadbajmy o jednolity wygląd wszystkich nośników wizualizacji, takich jak pisma, wizytówki, teczki, foldery czy też strona www. Nie tylko sama grafika ma znaczenie, ale także krój czcionki, charakterystyczne ułożenie pisma czy w końcu, wydawałoby się tak banalna kwestia, jak sposób wpisywania daty. Szyld biura, znaki graficzne, papier firmy, koperty, nawet nazwa w drukowanym nagłówku faksów, z którymi styczność ma jakakolwiek osoba z zewnątrz, musi nawiązywać do ogólnej koncepcji graficznej. Zupełnie zaś niedopuszczalne jest przekazywanie np. wysokości wyliczonego podatku czy składki ZUS na kawałku kartki papieru, jaki wpadł nam w ręce!
Więcej o tym, jakie rozwiązania organizacyjne i marketingowe należy wprowadzić w kancelarii doradcy podatkowego, by osiągnąć sukces zawodowy, jak postępować w trudnych sytuacjach biznesowych, jak przełożyć oczekiwania klientów na oferowane usługi, jak poszerzyć bazę klientów i oddziaływać na środowisko biznesowe znajdziesz w poradniku M. Gotowicza "Doradca podatkowy. Jak z sukcesem prowadzić kancelarię, biuro rachunkowe".