Jeżeli przed wypłatą dywidendy została wypłacona zaliczka, niewypłaconą kwotę trzeba przeksięgować z konta rozliczenia wyniku finansowego na konto rozrachunków z udziałowcami.
Po zakończonym roku obrotowym zatwierdzeniu sprawozdania i podjęciu uchwały o podziale zysku pod datą podjęcia uchwały nastąpi przeksięgowanie wyniku finansowego z konta 860 (wynik finansowy) na konto 820 (rozliczenie wyniku finansowego). W przypadku osiągnięcia przez podmiot zysku powyższe księgowanie spowoduje kredytowe saldo konta – rozliczenie wyniku finansowego. Jeśli przed podjęciem uchwały o podziale zysku w spółce była wypłacona zaliczka na dywidendę, to na koncie 820 po stronie debetowej będzie już ujęty zapis dotyczący wypłaconej zaliczki. Do rozliczenia pozostanie zatem kwota różnicy pomiędzy wartością zysku netto a wypłaconą już wcześniej zaliczką.
Zdaniem ekspertów ewidencja wypłaty pozostałej części, gdy cały zysk netto jest przeznaczony na wypłatę dywidendy, polega na przeksięgowaniu wyniku z konta – rozliczenia wyniku finansowego na konto 257 – rozrachunki z udziałowcami. Jeśli dywidenda nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, spółka wypłacająca jako płatnik dokonuje potrącenia kwoty podatku. Eksperci wyjaśniają, że oznacza to przeksięgowanie kwoty podatku z konta 257 – rozrachunki z udziałowcami na konto 220 – rozrachunki publicznoprawne.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 23 maja 2011 r.