W projekcie ustawy określone został wyłączenie przychodów osiąganych z tytułu sprzedaży bezpośredniej przez rolnika z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych tak jak ma to miejsce w przypadku przychodów osiąganych z prowadzenia działalności rolniczej. Sprzedaż bezpośrednia produktów rolnych, jako proces powiązany z produkcją rolną, stanowi część aktywności rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne. Brak jest jednak możliwości prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, bez prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli zatem, zgodnie z aksjologią przyjętą w podatku PIT, wyłącza się z tego podatku przychody osiągane z działalności rolniczej, to zdaniem autorów projektu, odpowiednio wyłączona (a nie zwolniona) z zakresu działania ustawy powinny być przychody osiągane przez rolników ze sprzedaży bezpośredniej.
Zobacz: Przychody ze sprzedaży żywności przez rolników poza ustawą o PIT >>
Autopoprawka doprecyzowuje sytuację, w której rolnik przekroczy kwotę nieobjętą podatkiem czyli 75 tys. zł. W takim przypadku możliwe będzie opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pozwoli to na uniknięcie niejasności w związku z warunkami opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez rolników ze sprzedaży żywności.
Dookreślone zostały także zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży dla celów dowodowych. Ewidencja taka powinna zawierać w szczególności datę kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku, oraz wymóg, aby dzienne przychody były ewidencjonowane w dniu sprzedaży. Jasne zasady ewidencjonowania sprzedaży mają sprawić, iż w łatwy i przejrzysty sposób będzie można obliczyć wysokość uzyskiwanych przychodów. Ponadto dookreślono, iż sprzedaż przez rolników żywności na zasadach określonych w projekcie ustawy stanowi pomoc de minimis.