Firmom dojdą nowe obowiązki sprawozdawcze. Od połowy przyszłego roku będą musiały raportować także dane dotyczące społecznej odpowiedzialności biznesu. W momencie, gdy otoczenie zaczyna wymagać od biznesu etyczności i transparentności, to wydaje się szansą dla biegłych rewidentów. Zdaniem ekspertów, na rynku pojawi się potrzeba obiektywnej i rzetelnej weryfikacji prezentowanych informacji. O tym na XVI Dorocznej Konferencji Audytingu będzie mówiła prof. dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska.
Zobacz: Duże firmy będą przygotowywać raporty o polityce CSR >>
W połowie przyszłego roku w życie wejdą postanowienia unijnej dyrektywy nakładające na największe europejskie firmy obowiązek raportowania niektórych danych niefinansowych. Dyrektywa przewiduje wprowadzenie m.in. obowiązkowego raportowania minimum informacji niefinansowych, związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu, przez duże jednostki zainteresowania publicznego, mające powyżej 500 pracowników. To oznacza, że także polskie spółki czeka raportowanie danych pozafinansowych. Unia oczekuje raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i pracowniczych, ale także poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. - To w przypadku większości firm obszary traktowane jako kluczowe ryzyka. Biegli rewidenci w swojej pracy codziennie muszą identyfikować i wskazywać ryzyka - mówi Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR i członek grupy roboczej przy Ministrze Gospodarki ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Jej zdaniem biegli rewidenci ze względu na swoje doświadczenie będą naturalnym partnerem i doradcą firm w procesie raportowania i weryfikacji danych niefinansowych. Coraz częściej okazuje się, że prawidłowe raportowanie danych pozafinansowych ma równie poważne skutki, co danych finansowych. Obecnie o wartości firmy w coraz większym stopniu decydują kwestie niefinansowe. Na ten fakt uwagę zwracają też akcjonariusze. - To wydaje się być pole do zagospodarowania przez biegłych rewidentów. Zwłaszcza w momencie gdy rynek oczekuje od biznesu etyczności i transparentności – dodaje.
O informacjach niefinansowych – ich ujawnianiu i badaniu - będzie mówiła w trakcie Dorocznej Konferencji Audytingu prof. dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Biegłego Rewidenta