Do określenia przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości za moment nabycia nieruchomości należy uznać moment jej nabycia do majątku wspólnego nie zaś moment podziału majątku. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2011 r., I SA/Wr 1215/11.
W przedmiotowej sprawie organ podatkowy uznał, że na podstawie umowy o podział majątku dorobkowego współmałżonek uzyskał prawo do nieruchomości w części przekraczającej udział, jaki przysługiwał mu w majątku dorobkowym. Nabycie tej części nieruchomości utożsamiać więc należy z datą dokonania podziału majątku wspólnego. W konsekwencji, dla ustalenia podstawy opodatkowania ze sprzedaży nieruchomości organ podatkowy przyjął wartość udziału w nieruchomości nabytego w drodze zniesienia współwłasności.
Podatnik nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem uznając, że dokonując podziału majątku wspólnego małżonkowie dokonali dokładnego rozliczenia tego majątku po połowie, w wyniku którego żadne z małżonków nie nabyło żadnego przysporzenia majątkowego. Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu. Zdaniem Sądu skoro wspólność ustawowa jest wspólnością bezudziałową to prawo własności nieruchomości wbrew temu co twierdzą organy podatkowe nie przysługiwało małżonkowi jedynie w połowie, lecz był on współuprawniony do całości nieruchomości.
W związku z tym nieuprawnionym jest twierdzenie organów podatkowych, że małżonek na skutek podziału majątku wspólnego nabył połowę nieruchomości, a dopiero w wyniku podziału majątku wspólnego nabył drugą połowę nieruchomości należącą do współmałżonka. Sąd uznał, że czym innym jest nabycie nieruchomości do majątku wspólnego, a czym innym jest podział tego majątku na dwie równe części. Za moment nabycia nieruchomości należy uznać więc moment jej nabycia do majątku wspólnego nie zaś moment podziału majątku.
Michał Malinowski