W gąszczu powstających wątpliwości dla wielu podatników oraz ich pełnomocników, a także pracowników organów podatkowych nieocenioną pomoc stanowi bogate orzecznictwo krajowych sądów administracyjnych. W wydawanych wyrokach sądy administracyjne wskazują prawidłowe rozumienie przepisów dotyczących VAT, szczegółowo wyjaśniają powody podjęcia takiego rozstrzygnięcia, co bez wątpienia przyczynia się do pewnej stabilizacji czy też bezpieczeństwa w zakresie ich stosowania.
Zatem pomimo że w Polsce nie obowiązuje system common law, to coraz częściej wydawane wyroki mają charakter precedensów, które stanowią o wyznaczeniu nowej linii orzeczniczej, a czasem przyczyniają się nawet do podjęcia przez ustawodawcę działań w celu nowelizacji przepisów.
W książce "VAT. Wybór orzecznictwa" pod red. naukową Małgorzaty Militz, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer, zaprezentowano najbardziej istotne precedensowe i jednocześnie odnoszące się do zagadnień stwarzających największe wątpliwości czy kontrowersje wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczące stosowania ustawy o podatku od towarów i usług. Prezentowany zbiór zawiera tezy własne autorów, wskazujące na podstawowe, wiodące kwestie rozstrzygnięte w danym orzeczeniu.
Książka "VAT. Wybór orzecznictwa" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>
Zachęcamy także do wzięcia udziału w programie szkoleniowym obejmującym omówienie wpływu orzecznictwa polskich sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach z zakresu VAT na polską praktykę podatkową.
Seminaria odbędą się w dniach:
• 18 maja 2015 r. - Wrocław
• 21 maja 2015 r. - Poznań
• 25 maja 2015 r. - Warszawa
• 29 maja 2015 r. - Gdańsk
• 1 czerwca 2015 r. – Kraków
• 2 czerwca 2015 r. – Katowice
Szczegółowy program seminariów, sylwetki prelegentów oraz zapisy dostępne są na stronie
http://www.konferencja.abc.com.pl/orzecznictwo