Zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie odliczenie wydatków związanych z utrzymaniem psa asystującymi  przysługuje tylko osobom niewidomym i niedowidzącym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu, które są zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności. Od nowego roku prawo do ulgi będzie miał każdy niepełnosprawny.


Zmiana jest efektem postulatów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja apelowała o to od listopada 2016 r.
Jak podkreśla dr Dorota Pudzianowska prawniczka HFPC, dotychczasowe rozwiązanie w naszej ocenie było dyskryminujące i w nieuzasadniony sposób różnicowało prawa osób z niepełnosprawnościami ze względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności.


Fundacja nie kryje zadowolenia ze zmiany przepisów. „Cieszymy się, że udało się nam się zainteresować tym problemem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Finansów. To sukces Fundacji. Nie byłby on jednak możliwy, gdyby jedna z naszych klientek nie zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w tej sprawie. Teraz dzięki uldze wszystkie osoby z korzystające z psów asystujących będą mogły zaoszczędzić pieniądze” – mówi Adam Klepczyński, prawnik HFPC.


Omawiana zmiana wynika z ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw poz. 2175. Kwota wydatków przeznaczona na utrzymanie psa asystującego, którą można odliczyć, wynosi 2280 zł.

Zapoznaj się także z poradnikiem PIT 2018 - przewodnik po zmianach. Autorką opracowania jest Sylwia Kozłowska, Tax Supervisor w RSM Poland.