Odpowiedź:

W sytuacji opisanej w treści pytania mamy do czynienia z transakcją zakupu waluty. Dla takich transakcji do przeliczenia stosuje się kurs faktycznie zastosowany, którym jest kurs sprzedaży waluty przez bank. Nie stosujemy zatem tutaj kursu średniego NBP. Ewidencja zakupu waluty EUR może wyglądać następująco (dla uproszczenia pomijam konto środków pieniężnych w drodze):
Wn konto 131 Bieżące rachunki bankowe (w analityce: rachunek w EUR)
Ma konto 131 Bieżące rachunki bankowe (w analityce: rachunek w PLN).
Przy tej operacji nie powstaną zatem żadne różnice kursowe.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów



Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia – o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych nie stanowią inaczej – odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji – w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień – w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.

Michał Topulniak, redaktor publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  6.06.2016 r.