Pytanie
Jak należy rozumieć zdanie "księgi rachunkowe należy wydrukować nie później niż na koniec roku obrotowego" zawarte w art. 13 ust. 6 ustawy o rachunkowości?
Czy chodzi o wydruk nie później niż ostatniego dnia roku obrotowego, a jeśli nie, to nie później niż kiedy?
Odpowiedź
Sformułowanie "księgi rachunkowe należy wydrukować nie później niż na koniec roku obrotowego" należy rozumieć w ten sposób, że prowadzone przy pomocy komputera księgi rachunkowe powinny zostać "przeniesione na papier", czyli wydrukowane najrzadziej raz w roku, na dzień kończący rok obrotowy. Oznacza to, że księgi rachunkowe mogą być wydrukowane również na koniec każdego miesiąca lub kwartału danego roku obrotowego, nie wyłączając oczywiście dnia bilansowego (kończącego rok obrotowy). Określenie "na koniec roku obrotowego" nie oznacza, że należy wydrukować księgi rachunkowe w dniu bilansowym, ale na ten dzień, tzn. po sporządzeniu sprawozdania finansowego i zamknięciu ksiąg rachunkowych.
Należy dodać, że zamiast drukować, treść ksiąg rachunkowych można przenieść na informatyczny nośnik danych, zapewniający trwałość zapisu informacji, przez czas nie krótszy od wymaganego dla przechowywania ksiąg rachunkowych.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości księgi rachunkowe należy wydrukować nie później niż na koniec roku obrotowego. Za równoważne z wydrukiem uznaje się przeniesienie treści ksiąg rachunkowych na informatyczny nośnik danych, zapewniający trwałość zapisu informacji, przez czas nie krótszy od wymaganego dla przechowywania ksiąg rachunkowych.