Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2014 r.
W przedmiotowej sprawie do fiskusa z wnioskiem o interpretację zwróciła się notariusz prowadząca kancelarię w formie spółki cywilnej. Notariusz chciała wiedzieć czy może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki związane z podjęciem studiów podyplomowych. Chodziło o czesne oraz zakup niezbędnej literatury.
Notariusz uważa, że może, ponieważ podniesie to jej kwalifikacje zawodowe oraz zwiększy konkurencyjność na rynku. Notariusz podkreślała, że tzw. deregulacja zawodów spowodowała, że znacząco wzrosła ilość notariuszy oferujących swoje usługi, dlatego musi zaoferować swoim klientom umiejętności, których nie posiadają inni.
Fiskus uznał stanowisko za prawidłowe, podkreślając, że jeżeli w istocie program studiów podyplomowych jest bezpośrednio związany z zakresem prowadzonej przez notariusz działalności gospodarczej, a zdobyta wiedza w związku z podjęciem ww. studiów ma (będzie miała) odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodu uzyskanego z prowadzonej działalności lub w istocie wpływa na zachowanie źródła przychodów, to nie ma przeszkód prawnych, aby wydatki, o których mowa we wniosku, można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. Warunkiem jest jednak także ich należyte udokumentowanie.
Pamiętać przy tym należy, że kosztem uzyskania przychodów notariusz, jako wspólnika spółki cywilnej, będzie jedynie część wydatków związanych z podjęciem studiów podyplomowych, proporcjonalnie do jej udziału w spółce.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 kwietnia 2014 r., IBPBI/1/415-54/14/SK, LEX nr 226654
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego