W przedmiotowej sprawie podatnik objął udziały w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowych oraz udziału we własności nieruchomości zabudowanej (budynek hotelowy). Fiskus z tego tytułu określił mu podatek od kapitałów pieniężnych stwierdzając, że objął on udziały w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości gruntowych oraz udziału we własności nieruchomości zabudowanej. Uzyskał zatem dochód opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT.
Podatnik nie zgodził się z decyzją wskazując, że ponieważ przedmiot aportu stanowił środek trwały, to osiągnięty przychód winien zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodów, tj. zaktualizowaną wartość początkową przedmiotu wkładu. A ponieważ w sprawie wartość początkowa nieruchomości była taka jak wartość nominalna objętych udziałów więc nie powstał obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Według podatnika doszło do naruszenia art. 22 ust. 1i ustawy o PIT. Wynikło ono z nieuznania wydatków na rozbudowę nieruchomości, poniesionych przez podatnika przed wniesieniem jej do spółki, za wydatki związane z objęciem udziałów.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem sądu zarzut podatnika był chybiony. Art. 22 ust. 1i ustawy o PIT stanowi, że jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z nabyciem tych udziałów (akcji), wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów. Przepis ten należy wykładać ściśle. Zdaniem sądu chodzi w nim zatem tylko o wydatki związane z nabyciem udziału w zamian za wkład niepieniężny, a nie o wydatki poniesione na nabycie (wytworzenie, rozbudowę) przedmiotu wkładu niepieniężnego. Mogą to być zatem związane z wniesieniem wkładu niepieniężnego koszty notarialne, doradztwa lub pośrednictwa, czy też koszty zaciągniętego na ten cel kredytu, ale - wbrew poglądowi podatnika - nie należą do nich wydatki na rozbudowę budynku wniesionego do spółki, jako wkład niepieniężny.
Tym samym wydatki, jakie podatnik poniósł w związku z rozbudową nieruchomości będącej przedmiotem aportu po jej nabyciu, lecz przed wniesieniem do spółki, nie stanowią wydatków związanych z objęciem udziałów tej spółki.
Wyrok NSA z 3 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1521/12
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego