Pytanie
Czy pełnomocnik może złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym przez podatnika?
W ramach pełnomocnictwa pełnomocnik jest umocowany do składania oświadczeń woli podatnika.
Czy można przenieść na pełnomocnika możliwość składania oświadczeń woli?
Odpowiedź
Złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania nie jest czynnością zastrzeżoną tylko dla podatnika, stąd może być wyrażone przez pełnomocnika.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 138a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa - dalej o.p.), strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
Złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania nie jest czynnością zastrzeżoną tylko dla podatnika, stąd może być wyrażone przez osobę zastępującą podatnika.
Zresztą na formularzach różnych oświadczeń czy deklaracji podatkowych przewidziane jest nawet miejsce na podpis dla ewentualnego pełnomocnika (por. też art. 80a o.p. o pełnomocnictwie do podpisywania deklaracji oraz art. 80b o.p., wskazujący że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji).
Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 lipca 2010 r., ITPB1/415-375/10/TK, w ogóle nie podważano możliwości złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przez pełnomocnika.
Wybór formy opodatkowania jest oświadczeniem woli, a nie tylko oświadczeniem wiedzy, niemniej jednak z istoty pełnomocnictwa wynika umocowanie do składania określonych oświadczeń woli.
Autor odpowiedzi nie ma wglądu do dokumentu, o którym mowa w pytaniu, trudno więc ze 100 proc. pewnością ocenić jego poprawność, niemniej jednak warto zauważyć, że nawet ewentualne braki formalne pełnomocnictwa nie dają możliwości pominięcia tego pełnomocnictwa.
Zgodnie bowiem z art. 169 § 1 o.p., jeżeli podanie nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia.
Ewentualnie - w myśl art. 80a § 4 o.p. w kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym.