Parlament przyjął rezolucję, w której proponuje stworzenie systemu, który, po zakończeniu okresu przejściowego, stanie się obowiązkowy w Unii Europejskiej. W fazie początkowej do systemu wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (ang. common consolidated corporate tax base CCCTB) przystąpiłyby jedynie spółki i spółdzielnie europejskie, które z definicji są ponadnarodowe.
Po upływie pięciu lat system CCCTB zacząłby obowiązywać wszystkie firmy, z wyjątkiem małych i średnich przedsiębiorstw, dla których stanie się on systemem opcjonalnym. Komisja powinna jednak opracować i udostępnić MŚP prowadzącym działalność transgraniczną narzędzia zmniejszające obciążenia i koszty administracyjne, które umożliwią im dobrowolny udział w systemie CCCTB.
Zdaniem PE w celu zmaksymalizowania korzyści z systemu CCCTB należałoby wprowadzić go w całej Unii Europejskiej. Jeżeli jednak Rada nie zdoła przyjąć jednomyślnej decyzji w sprawie ustanowienia CCCTB, posłowie widzą możliwość wprowadzenia CCCTB w formie wzmocnionej współpracy wybranych państw członkowskich.
Zaproponowana dyrektywa określa zbiór jednolitych reguł, które pozwolą przedsiębiorstwom wyliczać przychód podlegający opodatkowaniu, ale nie wprowadza harmonizacji stawek podatku od osób prawnych.