Sporna w sprawie była kwestia czy przekazanie przez wspólników spółki jawnej zysku na kapitał zapasowy tej spółki rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Do fiskusa wpłynęła bowiem deklaracja PCC-3, w której spółka wykazała podatek należny wraz z odsetkami z tytułu zwiększenia kapitału spółki. Po jakimś czasie spółka wystąpiła jednak do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w kwocie zapłaconego podatku. W uzasadnieniu wniosku spółka wskazała, że błędnie uznała, iż czynność przekazania zysku na kapitał zapasowy podlega opodatkowaniu PCC. Wraz z wnioskiem spółka złożyła korektę deklaracji PCC-3.
Fiskus odmówił stwierdzenia nadpłaty, a sprawa trafiła do WSA w Gdańsku.
Zdaniem sądu spółka nie miała racji. Z analizy przepisów ustawy o PCC wynika odrębność traktowania przez ustawodawcę spółek osobowych (w tym spółki jawnej) i spółek kapitałowych.
Dlatego podstawę opodatkowania PCC z tytułu zmiany umowy spółki jawnej stanowić będzie wartość wkładów powiększających majątek tej spółki, a więc zarówno wartość składająca się na kapitał zakładowy, jak i wartość przekazana na kapitał zapasowy spółki jawnej. Wartość wkładu wniesionego do spółki jawnej przez wspólnika w części przekazanej na kapitał zapasowy tej spółki również będzie wliczona do podstawy opodatkowania.
Podsumowując podstawę opodatkowania w przypadku spółek osobowych stanowi wartość wszystkich wkładów wnoszonych do tego rodzaju spółek, w tym na kapitał zapasowy, w odróżnieniu od spółek kapitałowych (tu: wyłącznie wnoszonych na podwyższenie kapitału zakładowego).
Wyrok WSA w Gdańsku z 20 maja 2014 r., I SA/Gd 255/14
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego