Organy podatkowe są zobligowane do prawidłowego stosowania przepisów normujących hipotekę przymusową, zawartych w Ordynacji podatkowej oraz ustawie o księgach wieczystych i hipotece.
Na podstawie art. 34 § 1 Ordynacji , Skarbowi Państwa i jednostce samorządu terytorialnego przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych, a także z tytułu zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę od tych zaległości, zwana hipoteką przymusową.
Hipoteka przymusowa powstaje przez dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli przedmiot hipoteki przymusowej nie posiada księgi wieczystej, zabezpieczenie zobowiązań podatkowych dokonywane jest przez złożenie wniosku o wpis do zbioru dokumentów. Wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej dokonuje właściwy sąd rejonowy na wniosek organu podatkowego. Wygaśnięcie hipoteki przymusowej nastąpi dopiero wówczas, gdy zostanie uregulowana zaległość podatkowa wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Minister odnosząc się do pytań posła w sprawie uprawnień do orzekania o istnieniu hipoteki wyjaśnił, że organy podatkowe nie mogą orzekać w tym zakresie. Sprawy dotyczące istnienia hipoteki mają charakter cywilny i należą do sądów powszechnych.