Świadczenie wychowawcze jest realizowane w gminach, a w sprawach, w których zastosowanie będą miały unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, świadczenie realizują marszałkowie województw. Wybór optymalnych rozwiązań organizacyjnych w gminach, które zapewnią prawidłową i terminową realizację świadczenia wychowawczego, należy do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Najważniejsze aspekty związane z przygotowaniem gmin i miast do realizacji programu 500+ od strony finansowo-księgowej oraz związane z nim zagadnienia dot. organizacji obsługi księgowej i sprawozdawczości Programu 500+ omówione zostaną w trakcie szkolenia organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer 23 maja 2016 r. w Warszawie. Celem tego szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie realizacji nowych zadań nałożonych na organy właściwe gmin i miast nową ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
Program szkolenia "Finanse, księgowość i sprawozdawczość programu 500 plus":
1. Finansowanie świadczenia wychowawczego - dotacja na zadanie zlecone.
2. Księgowanie dotacji w księgach organu i urzędu gminy i miasta - klasyfikacja budżetowa i wzory dekretacji.
3. Ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego - wniosek jako dokument źródłowy.
4. Księgowanie zaangażowania i zobowiązań organu właściwego w zakresie świadczeń wychowawczych na okres świadczeniowy - zaangażowanie, zobowiązania warunkowe, zobowiązania zwykłe i rozliczenia międzyokresowe czynne Programu 500+.
5. Termin wypłaty świadczenia wychowawczego - pierwszy okres świadczeniowy 2016, postępowanie przy opóźnieniach wypłaty.
6. Księgowanie wypłat świadczeń i ujęcie rozrachunków na kontach księgowych jednostki realizującej zadania - klasyfikacja budżetowa i wzory dekretacji w urzędzie lub w OPS.
7. Koszty obsługi Programu 500+.
8. Księgowanie kosztów obsługi - klasyfikacja budżetowa, wzory dekretacji kosztów obsługi.
9. Ustalanie świadczeń nienależnie pobranych - decyzja jako dokument źródłowy.
10. Księgowanie rozrachunków z tytułu świadczeń nienależnie pobranych - klasyfikacja budżetowa i wzory dekretacji.
11. Sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.
12. Sprawozdania budżetowe typu "RB" z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego - zasady sporządzania sprawozdania Rb-27s, Rb-28s, Rb-27zz, Rb-50, Rb-Z, Rb-N, Rb-ZN w zakresie Programu 500+.
13. Sprawozdania finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego - ujęcie Programu 500+ w sprawozdawczości finansowej jednostki samorządu terytorialnego.
14. Odpowiedzi na pytania.
Więcej informacji na stronie internetowej szkolenia >>