Istotą sporu w przedmiotowej sprawie jest ocena wystąpienia przesłanek do ewentualnego uchylenia decyzji podatkowej w trybie wznowienia postępowania podatkowego.
Organ podatkowy uznał, że sprawie zaistniała przesłanka do wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną. Ustalenia organu podatkowego wykazały, że w 2010 r., podobnie jak w 2009 r. na części gruntów rolnych i w posadowionych na nich budynkach prowadzona była działalność gospodarcza, podczas gdy w decyzji ostatecznej wszystkie grunty opodatkowano podatkiem rolnym, zaś budynki, jako budynki mieszkalne. Nowa wiedza o przedmiocie opodatkowania, zdaniem organu, dała podstawę do stwierdzenia, że wyszły na jaw nowe okoliczności sprawy wcześniej nieznane organowi podatkowemu, tj. wystąpiła przesłanka z art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej .
Podatnik złożył skargę na powyższą decyzję do WSA w Szczecinie. Sąd na wstępie przypomniał, że postępowanie wznowieniowe jest postępowaniem nadzwyczajnym, które toczy się w zawężonych ramach. Jego przedmiotem jest jedynie zbadanie, czy zaszły wyjątkowe okoliczności wymienione w art. 240 § 1 Ordynacji podatkowej . A jedną z przesłanek do wznowienia postępowania podatkowego jest wyjście na jaw istotnych dla sprawy nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów istniejących w dniu wydania decyzji nieznanych organowi, który wydał decyzję.
Sformułowanie "wyjdą na jaw", użyte w art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji , oznacza, że istotny jest moment ujawnienia danego dowodu lub okoliczności, czyli udostępnienia ich organowi, a nie moment faktycznego zapoznania się z nimi przez pracownika organu. Z kolei za nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody należy rozumieć zarówno okoliczności lub dowody nowo odkryte, jak również po raz pierwszy zgłoszone przez stronę.
Sąd uznał, że okoliczności, na które powołał się organ podatkowy nie posiadały waloru nowych okoliczności faktycznych i nie mogą być podstawą do wznowienia postępowania w sprawie tej decyzji podatkowej.
Oględziny nieruchomości dokonane przez pracowników organu podatkowego odbyły się bowiem przed wydaniem decyzji ustalającej łączne zobowiązanie podatkowe, która była przedmiotem wznowienia. Nowe okoliczności, na które powołał się organ podatkowy były mu więc znane w dniu wydania własnej decyzji.
Powyższe naruszenie przepisów miało istotny wpływ na wynik sprawy, dlatego też sąd uchylił decyzję organu podatkowego.
Wyrok WSA w Szczecinie z 29 sierpnia 2012 r., I SA/Sz 413/12
Przywołane akty prawne
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 t.j.)