W przedmiotowej sprawie podatnik zapytał organ podatkowy o to, w którym momencie może rozpocząć amortyzację podatkową oddanej do użytkowania części konferencyjnej stanowiącej 40 proc. całej powierzchni budynku. Zdaniem podatnika amortyzację części konferencyjnej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów od miesiąca następnego po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych.
Organ podatkowy uznał jednak, że budynek w budowie, którego część została oddana do użytkowania na podstawie uzyskanego od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie, nie stanowi środka trwałego, gdyż nie spełnia warunku kompletności. Wprowadzenie środka trwałego - budynku do ewidencji środków trwałych powinno jego zdaniem, nastąpić dopiero w momencie spełnienia przez budynek wszystkich przesłanek wynikających z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT . A w opinii organu budynek w trakcie budowy tych przesłanek nie spełnia.
Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. Sąd nie podzielił poglądu organu podatkowego, że obiektem kompletnym będzie budynek wybudowany i oddany do użytkowania w pełnym zakresie objętym procesem inwestycyjnym w granicach wydanych decyzji administracyjnych. Sąd podziela za to pogląd podatnika, że uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie części zamierzenia budowlanego stanowi podstawę do uznania tej części za inwestycje nie będącą inwestycją w realizacji.
Sąd uznał, że warunki kompletności i zdatności do użytku środka trwałego, o którym mowa w art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT , są spełnione wówczas, gdy obiekt budowlany może na mocy decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, być legalnie przyjęty do użytkowania. Do czasu wydania takiej decyzji, obiekt budowlany nie może być zaliczony do środków trwałych, a tym samym nie może być amortyzowany. Skoro więc w przedmiotowej sprawie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie części budynku, to oznacza, że w tym zakresie uznał budynek za kompletny i zdatny do użytkowania. W konsekwencji z chwilą uzyskania pozwolenia na użytkowanie części budynku, podatnik miał prawo wprowadzić budynek do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Wyrok WSA w Gdańsku z 23 października 2012 r., I SA/Gd 871/12
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 t.j.)