Jak rozumiem przedmiotowe grunty nie będą wykorzystywane dla potrzeb działalności gospodarczej (jakiejkolwiek). Jeśli nie będą one wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, wówczas będą przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym.
Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Z kolei z przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l., wynika, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, lecz nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Grunty rolne (użytki rolne) podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, jeśli nie są zajęte na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli grunty te są zajęte na działalność rolniczą, bądź też w ogóle nie są zajęte na prowadzenie (żadnej) działalności gospodarczej, to wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Jeśli są zajęte na prowadzenie innej niż rolnicza (względnie leśna) działalności gospodarczej, to wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Należy przy tym zauważyć, że zarówno przepisy u.p.r., jak i przepisy u.p.o.l. jako decydujące dla tego, jakiego podatku będzie przedmiotem grunt, przyjmują kryterium "zajętości na działalność gospodarczą". Jest to konstrukcja inna, niż przy stawkach podatku od nieruchomości, gdzie za grunt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się grunt pozostający w posiadaniu przedsiębiorcy. Tutaj mówi się o gruncie "zajętym" na prowadzenie działalności gospodarczej.
W myśl słownika języka polskiego „zajęty" to zablokowany, użytkowany w danej chwili. Grunt zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, to grunt, który w danym momencie faktycznie użytkowany jest na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Grunt pozostający w posiadaniu przedsiębiorcy nie jest "gruntem zajętym na prowadzenie działalności gospodarczej".
Jeśli zatem spółka nie prowadzi na przedmiotowych gruntach działalności gospodarczej - a rozumiem, że tak właśnie jest - to przedmiotowe grunty stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Nie są one zajęte na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli na przedmiotowych gruntach zostanie podjęta działalność rolnicza - w rozumieniu przepisów art. 1a pkt 6 u.p.o.l. oraz art. 2 ust. 2 u.p.r. - to wówczas grunty te nadal będą przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym; także w sytuacji, w której spółka nie będzie miała wpisanego w KRS działalności rolniczej jako przedmiotu działalności.
Jeśli na gruncie zostanie podjęta działalność gospodarczą inna niż rolnicza, to wówczas przedmiotowe grunty trzeba będzie opodatkować podatkiem od nieruchomości.