Pytanie
Spółka komandytowa zajmująca się usługami elektronicznymi, otrzymała od kontrahenta zagranicznego mającego siedzibę w USA (organizacji non-profit) fakturę za roczną opłatę członkowską.
Czy spółka ma prawo opłatę zaliczyć w koszty podatkowe?
Odpowiedź
Jeżeli przynależność do przedmiotowej organizacji nie jest obowiązkowa, to zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków wynikających z otrzymanej faktury dotyczącej rocznej opłaty członkowskiej nie jest uprawnione.
Opłata za uczestnictwo w GS1 może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów.
Uzasadnienie
Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa, z wyjątkiem:
a) wpłat podatników prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie turystyki, wypoczynku, sportu i rekreacji na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej,
b) składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw – do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne; jeżeli przedsiębiorca nie wypłacał tych wynagrodzeń, kwota składek zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej kwocie 114 zł.
Koszty zatem wynikające z faktury otrzymanej od kontrahenta, dotyczące rocznej opłaty członkowskiej, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że przynależność do organizacji wystawiającej fakturę za opłaty członkowskie, jest obowiązkowa. Jeżeli przynależność do przedmiotowej organizacji nie jest obowiązkowa, to zaliczenie do kosztów podatkowych kosztów tej opłaty nie jest uprawnione.