Pytanie
Kupujemy towar od firmy włoskiej, towar przyszedł z USA, faktura będzie od firmy włoskiej, odprawa celna została przeprowadzona przez nas i na nas został wystawiony dokument SAD. Ponieważ przesyłka została nadana na warunkach DDP to nadawca (firma z USA) zapłacił VAT i należności celne.
Czy możemy odliczyć VAT wynikający z dokumentu SAD mimo, że fizycznie go nie zapłaciliśmy?
Jak pokazać to w deklaracji?
Czy kiedy dostaniemy fakturę z Włoch bez VAT mamy wykazać od niej VAT należny, ale juz nie odliczony?
Odpowiedź
Tak, możecie Państwo odliczyć kwotę podatku ze wskazanego dokumentu celnego (zakładając, że towar będzie wykorzystany do wykonywania czynności opodatkowanych). Szczegóły oraz odpowiedzi na pozostałe pytania znajdują się w uzasadnieniu.
Uzasadnienie
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.). Dotyczy to również kwot podatku z tytułu importu towarów.
Do odliczania kwot podatku z tytułu importu towarów uprawnieni są podatnicy będący podatnikami z tytułu importu towarów, a więc podatnicy, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła (zob. art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.). Dłużnikami celnymi są zaś, co do zasady, zgłaszający (zob. art. 77 ust. 3 zdanie pierwsze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. U. UE L 2013.269.1 z późn. zm.)).
W przedstawionej sytuacji – jak wynika z treści pytania – to Państwo zgłosiliście towar do odprawy celnej, a więc to Państwo jesteście podatnikiem z tytułu importu tego towaru. Jesteście zatem Państwo uprawnieni do odliczenia podatku naliczonego z dokumentu SAD, o którym mowa.
Bez znaczenia jest przy tym okoliczność, że faktycznie należności celne oraz VAT zostały zapłacone przez inny podmiot (firmę amerykańską). Przepisy VAT nie uzależniają możliwości odliczenia podatku naliczonego od opłacenia dokumentu celnego przez podatnika będący importerem (podobnie jak nie uzależniają możliwości odliczenia podatku naliczonego od opłacenia jej przez podatnika będącego nabywcą towarów lub usług, które dokumentuje faktura). Dokument celny, o którym mowa, możecie zatem Państwo na zasadach ogólnych uwzględnić w poz. 42 i 43 albo 44 i 45 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (zakładam, że importowany towar będzie przez Państwa wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że art. 22 ust. 4 u.p.t.u. stanowi, że w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów. W świetle tego przepisu oraz przepisów art. 22 ust. 2 i 3 u.p.t.u. uznać należy, że miejsce świadczenia dostawy towarów dokonywanej przez włoskiego dostawcę dla Państwa znajduje się poza terytorium kraju (w państwie wysyłki towarów, tj. w USA). W związku z tym nabyciem nie dochodzi zatem u Państwa do tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (zob. art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u.), a więc nie ciąży na Państwu obowiązek rozliczenia podatku (w tym wykazania podatku należnego) z tytułu tej dostawy.