Czy w związku z tym możemy w 2008 r. wykorzystać stratę z 2003 r., czy też jako pięć kolejnych lat podatkowych do tego uprawniających musimy uznać: dwa lata podatkowe w 2004 r.?
W Państwa sytuacji odliczanie straty poniesionej w 2003 r. nie jest już niestety możliwe.
Przepisy przewidują, że o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (zob. art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej u.p.d.o.p.). A zatem strata może być odliczana przez pięć lat podatkowych następujących po roku, w którym powstała.
Rokiem podatkowym na gruncie u.p.d.o.p. jest, co do zasady, rok kalendarzowy (co do zasady, gdyż podatnicy mogą jako rok podatkowy przyjąć dowolny okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - zob. art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p.). Zgodnie jednak z art. 8 ust. 6 u.p.d.o.p., jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Odrębnymi przepisami, o których mowa, są przepisy art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.) - dalej u.o.r. Przepisy te przewidują, że księgi rachunkowe zamyka się, między innymi, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (zob. art. 12 ust. 2 pkt 3 u.o.r.; ksiąg można jednak nie zamykać w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, jak również w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie przejęcia jednostki następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki - zob. art. 12 ust. 3 u.o.r.).
W przypadkach, gdy z przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, dochodzi do podziału jednego roku podatkowego na dwa lata podatkowe. "Dodatkowy" rok podatkowy należy uwzględniać przy stosowaniu przepisu art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. Oznacza to, że w 2008 r. możecie Państwo rozliczać stratę poniesioną w dwóch latach podatkowych mających miejsce w latach kalendarzowych 2004 r., 2005 r., 2006 r. oraz 2007 r. (w sumie jest to pięć lat podatkowych). Nie jest możliwe w 2008 r. odliczanie straty poniesionej w roku podatkowym odpowiadającym rokowi kalendarzowemu 2003 r. (analogicznie, w bardzo podobnym stanie faktycznym, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w postanowieniu z dnia 18 października 2005 r., PUS.I/423/57-2/05, http://sip.mf.gov.pl/sip/).