Pytanie
Czy osoba prawna zawierająca umowę "kontrakt menadżerski" z osobą fizyczną wykonującą ten kontrakt w ramach prowadzonej działalności jest zobowiązana jako płatnik pobierać zaliczki na podatek dochodowy?
Osoba zawierająca kontrakt nie pełni w osobie prawnej funkcji członka zarządu. Naszym zdaniem w świetle interpretacji Dyrektora IS w Warszawie IPPB1/4511-367/16-2/MT, niezależnie czy osoba taka wykonuje kontrakt menadżerski w ramach prowadzenia działalności, czy też nie, spółka jako płatnik jest zobowiązana pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Odpowiedź
Zawarcie kontraktu menedżerskiego powoduje, że spółka ma obowiązek pobierać i odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na zasadach zbliżonych do umowy zlecenia – inne są jedynie koszty uzyskania przychodów.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. – za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f., uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (przychodów otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych stanowią odrębny rodzaj przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Podkreślenia wymaga, że ustawodawca wyraźnie zalicza przychody z kontraktów menedżerskich (umów o zarządzanie) do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeśli podatnik działa w ramach swojej działalności gospodarczej.
Tymczasem w myśl art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 u.p.d.o.f. (a więc w tym także świadczeń z kontraktów menedżerskich), osobom mającym w Polsce miejsce zamieszkania, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f. oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej. Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 5 u.p.d.o.f. koszty uzyskania przychodów wynoszą w przypadku umów o zarządzenie 111,25 zł. W praktyce jest to jedyna różnica między kontraktem menedżerskim a umową zlecenia, w przypadku której koszty wynoszą 20 proc. przychodów.
Powyższe oznacza, że w przypadku zawarcia kontraktu menedżerskiego (umowy o zarządzanie), podmiot wypłacający świadczenie jest płatnikiem i ma obowiązek rozliczać zaliczki na podatek dochodowy, nawet jeśli podatnik działa w ramach działalności gospodarczej.