Pytanie

Podatnik zawarł ze swoimi rodzicami umowę darowizny na kwotę 500.000 zł. Umowa została podpisana 22 lutego bieżącego roku. Kwota ta była przelewana na konto w kilku ratach, ponieważ bank nie mógł od razu takiej kwoty przelać. 29 lutego było kilka transz po 50.000 zł a także 1, 3 i 5 marca kilka. Podatnik chce złożyć oświadczenie SD-Z2.
Od kiedy liczy się 6 miesięczny termin na złożenie takiego oświadczenia, od marca czy od 22 lutego czy też od wypłacenia pierwszej transzy i w jaki sposób się go liczy?
Czy do każdej transakcji powinno się złożyć odmienne oświadczenie?

Odpowiedź

Sześciomiesięczny okres na złożenie SD-Z2 liczy się od pierwszej wpłaty. Nie ma potrzeby sporządzania odrębnych formularzy do każdej wpłaty - najbardziej poprawnym rozwiązaniem jest wykazanie na jednym formularzu wszystkich wpłat otrzymanych danego dnia, na kolejnym formularzu wpłat otrzymanych kolejnego dnia itd.

Uzasadnienie

Na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn , nabycie darowizny pieniężnej od rodziców jest zwolnione od podatku pod warunkiem, że pieniądze wpłynęły na konto, a podatnik zgłosi nabycie w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek zgłoszenia nie dotyczy sytuacji, gdy darowizna była zawarta w formie aktu notarialnego.

W przypadku darowizn obowiązek podatkowy powstaje w sposób określony w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy , to jest z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Jest to konsekwencja zapisu art. 890 Kodeksu cywilnego , zgodnie z którym oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Zasady te nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Innymi słowy jeżeli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego, obowiązek podatkowy powstał podczas wizyty u notariusza, ale nie trzeba płacić podatku ani składać SD-Z2. Jeżeli natomiast umowa została zawarta w inny sposób należy złożyć SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od daty wpłaty. Uwzględniając fakt, iż wpłaty były dokonywane w krótkim okresie i wynikały z jednej umowy, sporządziłbym jeden SD-Z2 - raczej nikt nie będzie tego podważał. Uwzględniając jednak konstrukcję tego formularza najbardziej poprawnym byłoby wypełnienie SD-Z2 do każdej daty, kiedy były wpłaty (na jednym formularzu można wykazać dowolną ilość wpłat dziennych, ale nie ma możliwości podania kilku dat nabycia).

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.)

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)