Odpowiedź:
Pełne odliczenie VAT naliczonego zawartego w czynszu miesięcznym dotyczącym: składki na ubezpieczenie GAP, new assistance leasing, rejestracji pojazdu, sprawdzenia pojazdu w ERP oraz wyceny DEKRA, możliwe jest w tym przypadku pod warunkiem, że samochód będzie spełniał warunki pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podlegającego odliczeniu od podatku należnego podatku VAT naliczonego, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.
Zgodnie z art. 86a ust. 2 pkt 2 u.p.t.u., do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się m.in. wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu, związane z tą umową.
W opisanym w pytaniu przypadku mamy do czynienia z miesięcznym (ratalnym) fakturowaniem przez leasingodawcę opłat związanych z umową leasingową, takich jak: składki na ubezpieczenie GAP, new assistance leasing, za rejestrację pojazdu, sprawdzenie pojazdu w ERP oraz wycenę DEKRA. Bez względu na stosowane nazewnictwo, przedmiotowe wydatki, których płatność została przez leasingodawcę rozłożona na raty, związane są z umowa leasingu. Leasingobiorca zmuszony jest ponosić te wydatki, aby zapewnić sobie możliwość użytkowania samochodu w ramach umowy leasingu. Przedmiotowe wydatki zatem należy rozliczać w VAT na takich samych zasadach jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi, o których mowa w art. 86a ust. 2 u.p.t.u.
Rozliczanie więc pełnego VAT zawartego w przedmiotowych wydatkach będzie zasadne o ile samochód będzie spełniał warunki pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej, tj. podatnik będzie dysponował tzw. dodatkowym badaniem technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzającym spełnienie przez pojazd warunków, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a u.p.t.u. (tj. warunków potwierdzających, że jest to samochód typu VAN). Ewentualnie, odliczenie pełnego VAT będzie możliwe o ile dla pojazdu będzie prowadzona ewidencja przebiegu, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 i ust. 7 u.p.t.u., co do której zostanie złożona w urzędzie skarbowym informacja na formularzu VAT-26 (art. 86a ust. 12 u.p.t.u.).
Krzysztof Kamiński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 21.11.2016 r.
Od jakich opłat związanych z leasingiem samochodu podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPodatnik podpisał umowę leasingu dla spółek cywilnych na samochód ciężarowy Citroen Berlingo van, rok produkcji 2015 r., 60 rat miesięcznych. Wartość samochodu netto to 45.322,76 zł. Podatnik otrzymuje faktury VAT za czynsz miesięczny, składki na ubezpieczenie GAP, new assistance leasing, za rejestrację pojazdu, sprawdzenie pojazdu w ERP, wycenę DEKRA.Czy od wymienionych usług ma prawo do odliczenia 100% VAT?