W przedmiotowej sprawie podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację w kwestii zaliczenia wysokości składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organów spółek kapitałowych do kosztu uzyskania przychodu spółki.
Wnioskodawca prezentując własne stanowisko w sprawie podkreślał, iż spółka, jako ubezpieczający i płatnik składek ma bezpośredni interes majątkowy w posiadaniu takiego ubezpieczenia, ponieważ jest podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania z zawartej polisy. Jako, że zawarte ubezpieczenie miało zabezpieczać spółkę przed ewentualnymi konsekwencjami źle podjętych decyzji przez ubezpieczonych, to w opinii podatnika opłacona składka powinna stanowić dla spółki koszt uzyskania przychodu.
Organ podatkowy, który wydał interpretację w tej sprawie uznał jednak, że wydatki, które spółka zamierza ponieść na opłacenie składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej organów spółek kapitałowych tj. wszelkich osób fizycznych, które były, są obecnie lub będą członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, dyrektorem finansowym, prokurentem, głównym księgowym lub dowolnym pracownikiem jak również, w ograniczonym zakresie spadkobiercy powyższych osób oraz ich małżonkowie, nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez spółkę; mają na celu chronić od odpowiedzialności osoby pełniące określone funkcje w organach spółki. Dodatkowo organ interpretacyjny wskazywał, iż z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT wynika pośrednio, że również składki opłacane na rzecz osób wchodzących w skład władz spółki, a nie będących pracownikami spółki, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku CIT.
WSA w Gliwicach podzielił tutaj stanowisko organu podatkowego, iż koszt składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organów spółek kapitałowych nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu spółki. Uzasadniając swoje stanowisko sąd uznał, że wydatki, które spółka zamierza ponieść na opłacenie składek na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej organów spółek kapitałowych (we wniosku podawano, iż ubezpieczonymi są spółka i podmioty zależne, wszelkie osoby fizyczne, które były, są obecnie lub będą członkiem zarządu, członkiem rady nadzorczej, dyrektorem generalnym, dyrektorem finansowym, prokurentem, głównym księgowym lub dowolnym pracownikiem jak również, w ograniczonym zakresie nawet spadkobiercy powyższych osób oraz ich małżonkowie), nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez spółkę, lecz mają na celu "głównie chronić spółkę" i osoby pełniące określone funkcje w organach spółki od odpowiedzialności. Poza sporem pozostaje też to, że zasiadające w organach spółki osoby fizyczne poprzez fakt przyjęcia konkretnych funkcji otrzymują określone wynagrodzenie z tego tytułu, ale także ponoszą odpowiedzialność z tytułu pełnienia tych funkcji. Nie można zatem uznać za koszt uzyskania przychodu wydatków na składkę z tytułu przedmiotowego ubezpieczenia. W rzeczywistości bowiem ubezpieczenie dotyczy innych podmiotów.
( I SA/Gl 830/10, LEX nr 688883)
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 8 marca 2011 r.