Spółka cywilna posiada na stanie towarów handlowych spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, wspólnicy podejmują decyzję o likwidacji spółki, powyższe prawa nie są wykazane w remanencie likwidacyjnym, gdyż spółka nie posiadała prawa do odliczenia podatku naliczonego w dniu zakupu (brak takiego podatku, zakup tylko na akt notarialny).

Czy sprzedając te prawa, każdy ze wspólników (każdy ze wspólników dostał po jednym takim prawie) jest zobowiązany opodatkować ww. prawo na gruncie podatku od towarów i usług?


Uważam, że sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie będzie w ogóle podlegać podatkowi od towarów i usług. Nie będzie ona bowiem wykonywana przez podatnika podatku VAT działającego w tym charakterze. Sprzedaż dokonywana przez wspólników rozwiązanej spółki cywilnej dotyczy bowiem towarów przekazanych już na majątek prywatny wspólników.


Jeśli spółka nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, to z pewnością, to z pewnością nie należy ujmować (wartości) tego prawa w remanencie likwidacyjnym. Zgodnie bowiem z przepisem art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), w remanencie likwidacyjnym nie ujmuje się towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niezależnie od powyższego, istnieją wątpliwości, czy w ogóle ujmować w remanencie likwidacyjnym spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego, z tego powodu, czy są one towarami. O ile bowiem przeniesienie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi dostawę towarów, o tyle samo to prawo wprost towarem nie zostało nazwane.

Przepis art. 14 ust. 7 u.p.t.u. stanowi, że dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek osobowych (w tym: cywilnych), której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego w remanencie, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury. Przepis ten nie będzie miał tu zastosowania, gdyż spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, nie zostały ujęte w remanencie likwidacyjnym.

Po rozwiązaniu spółki cywilnej jej majątek przejmują wspólnicy. Nie wiem, czy kontynuują oni działalność gospodarczą. W każdym razie uważam, że można przyjąć, iż wspólnicy sprzedając prawa do lokalu mieszkalnego (pozostające im po likwidacji spółki) działają prywatnie, poza działalnością gospodarczą. Nie jest to więc dostawa wykonywana przez podatnika VAT działającego w tym charakterze. W związku z tym taka sprzedaż nie podlegałaby w ogóle podatkowi od towarów i usług.