Spółka świadcząca usługi z zakresu ochrony zdrowia wydzierżawiła od szpitala część budynku. Aby dostosować lokal do działalności medycznej konieczne było przeprowadzenie remontu. Jaką stawkę podatku od nieruchomości należy naliczyć za czas trwania remontu? Czy fakt, że w lokalu będzie po remoncie prowadzona działalność związana z usługami zdrowotnymi, wystarczy do zastosowania obniżonej stawki podatku? Jaką zapłacić stawkę podatku od nieruchomości?
Uważam, że fakt, iż w przyszłości w remontowanej części budynku będzie prowadzona działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych jest wystarczającym do skorzystania z obniżonej stawki podatku od nieruchomości.
Stawki podatku od nieruchomości ustalają rady gmin w drodze uchwały. Dokonują tego przy uwzględnieniu przepisów art. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l., które to przepisy określają maksymalne stawki podatku od nieruchomości.
Z przepisów art. 5 ust. 2 u.p.o.l. wynika, że ustawodawca przewiduje obniżoną (w porównaniu do "normalnej" działalności gospodarczej) maksymalną stawkę podatku od nieruchomości w przypadku budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) u.p.o.l.; w 2007 r. jest to stawka 3,75 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej; w 2008 r. będzie to stawka 3,84 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej).
Przepis powyższy mówi o budynkach lub ich częściach "zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych". Oznacza to w mojej ocenie, że z punktu widzenia stosowania niższej stawki podatku od nieruchomości wystarczające jest przeznaczenie budynku lub ich części na prowadzenie takiej działalności (z chwilą przeznaczenia budynku lub ich części staje się on zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych). Uważam, że fakt, iż w przyszłości w remontowanej części budynku będzie prowadzona działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych jest wystarczająca do korzystania z obniżonej stawki podatku od nieruchomości, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) u.p.o.l. Niestety, nie jest mi znane stanowisko organów podatkowych w tej kwestii.