Takie stanowisko przedstawił NSA w wyroku z 25 maja 2012 r.
W rozpoznawanej sprawie sedno problemu sprowadza się do kwestii, czy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT po stronie wspólnika spółki z o.o. powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, wynikający z podwyższenia wartości nominalnej udziałów, w sytuacji wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego nie będącego zorganizowanym przedsiębiorstwem ani jego częścią na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego.
Zdaniem podatnika, gdy nie następuje powstanie nowych udziałów w spółce, a jedynie zwiększenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (posiadanych już wcześniej przez wspólnika) obowiązek zapłaty podatku nie wystąpi, mimo pokrycia kapitału zakładowego spółki aportem w postaci zabudowanej nieruchomości (nie będącej przedsiębiorstwem lub zorganizowaną jego częścią). Nie dochodzi bowiem do objęcia nowych udziałów.
Jednak zdaniem organu podatkowego nie ma znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów istniejących, czy też ustanowienia nowych. W każdym przypadku przychodem jest nominalna wartość udziałów. Z powołanych przepisów ustawy o CIT nie wynika bowiem, że przychód powstaje jedynie wtedy, gdy następuje obejmowanie nowoutworzonych udziałów. Nie ma więc podstawy do przyjęcia na podstawie przepisów k.s.h. zawężającej i rozbieżnej z językową wykładni art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT .
Podatnik nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego, a sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem Sądu pojęcie "objęcie udziałów", do którego nawiązuje ustawodawca w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT wymaga wyjaśnienia w kontekście systemowym przepisów k.s.h. A myśl art. 257 § 2 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. następuje poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących lub poprzez ustanowienie nowych. Dlatego też Sąd uznając, że prawidłowa wykładnia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT uwzględnia art. 12 ust. 1b pkt 2 tej ustawy oraz art. 257 § 2 k.s.h. wskazał, że przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a przychód ten powstaje zarówno w sytuacji objęcia nowoutworzonych udziałów w spółce kapitałowej, jak i w sytuacji objęcia udziałów, których wartość nominalna ma być podwyższona.
Wyrok NSA z 25 maja 2012 r., II FSK 2155/10
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)