Takie stanowisko za wyrokiem ETS powtórzył NSA w wyroku z 12 lipca 2012 r.

Podstawą do rozstrzygnięcia NSA było rozpoznanie skargi kasacyjnej, w której podatnik uznał, że środek krajowy przewidziany w dyspozycji art. 29 ust. 4a ustawy o VAT jest sprzeczny z ogólnymi zasadami prawa wspólnotowego, a mianowicie z zasadą neutralności i proporcjonalności, a także zasadą skuteczności.

Według NSA zaprezentowany przez podatnika pogląd nie jest możliwy do zaakceptowania, ponieważ ETS w wyroku z 26 stycznia 2012 r., C-588/10, zaprezentował zgoła inne stanowisko. ETS stwierdził mianowicie, że zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz proporcjonalności, co do zasady nie sprzeciwiają się wymogowi uzależnienia obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z pierwotnej faktury od posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania korekty faktury doręczonego przez nabywcę towarów lub usług.

Jeżeli jednak uzyskanie tego rodzaju potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to podatnikowi nie można odmówić wykazania przed organami podatkowymi przy użyciu innych środków, że dochował on po pierwsze należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, a po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury.

Wyrok NSA z 12 lipca 2012 r., I FSK 320/12

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054 t.j.)

Zobacz także:

Potwierdzenie otrzymania korekty faktury w rozsądnym terminie nie jest sprzeczne z prawem UE