Koncert miał się odbyć w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Francją.
Spór o podatek toczył Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z Izbą Skarbową w Warszawie. Instytut powoływał się na polsko-francuską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że francuski muzyk powinien zapłacić podatek we Francji.
Z kolei izba twierdziła, że artysta nie zapłaciłby podatku w Polsce tylko wtedy, gdyby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało mu zaświadczenie potwierdzające, że koncert został zorganizowany w ramach wymiany kulturalnej z Francją. Takie zaświadczenie, wraz z tzw. certyfikatem rezydencji, byłoby potwierdzeniem - według izby - że muzyk przyjechał do Polski tylko na koncert. Skoro zaświadczenia nie było, to Instytut powinien był pobrać zaliczkę na podatek - uznała izba.
Instytut zaskarżył tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wskazując, że będzie to oznaczać podwójnie opodatkowanie muzyka. W efekcie - jak podkreślał Instytut - trzeba będzie przeznaczać więcej pieniędzy na występ jednego artysty, a przez to ograniczyć zaproszenia muzyków na wymiany kulturalne.
WSA przyznał mu rację - za wystarczające uznał certyfikat rezydencji oraz oświadczenie artysty, że koncert odbył się w ramach wymiany kulturalnej.
Z wyrokiem tym nie zgodziła się izba skarbowa i zaskarżyła go do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W czwartek NSA oddalił jej skargę (sygn. II FSK 2960/11).
Sędzia Jerzy Rypina, uzasadniając wyrok, wyjaśnił, że przepis umowy polsko-francuskiej jest jednoznaczny, a skoro polskie przepisy nie przewidują żadnych dodatkowych warunków zwolnienia z podatku, to izba skarbowa nie może wymagać dodatkowo jeszcze zaświadczenia z MKiDN.
ede/ kjed/ as/ mow/