W przedmiotowej sprawie termin zapłaty przez spółkę odroczonego podatku CIT upłynął 27 grudnia 2010 r. 23 grudnia 2010 r. spółka na poczcie nadała wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaległości podatkowej w podatku CIT wraz z deklaracją VAT-7 za listopad 2010 r. oraz korektą deklaracji VAT-7 za październik.
Jednak korekta deklaracji VAT-7 za październik 2010 r. oraz deklaracja VAT-7 za listopad 2010 r., w których spółka wykazała zwroty VAT i wniosła o ich zaliczenie na poczet zobowiązania w CIT wpłynęły do organu podatkowego 29 i 30 grudnia 2010 r., tj. po terminie odroczonej płatności CIT. Fiskus zaliczył więc dokonaną wpłatę w części także na odsetki za zwłokę.
Spór między stronami sprowadzał się więc do kwestii związanej z określeniem momentu, w którym nastąpiło zaliczenie zwrotu VAT za październik i listopad 2010 r. na rzecz zaległości podatkowych spółki w CIT za 2009 r.
Zdaniem spółki fiskus niezasadnie przyjął za dzień zaliczenia zwrotów VAT dzień wpływu deklaracji VAT-7, a nie dzień nadania deklaracji w polskiej placówce operatora publicznego, który to dzień wypadał przed upływem terminu, na jaki odroczono płatność CIT za 2009 r. tj. przed 27 grudnia 2010 r.
Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd w sporze rację przyznał fiskusowi. NSA podkreślił, że zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, który należy odnosić do daty wszczęcia postępowania na żądanie strony, a to jest dzień doręczenia żądania organowi podatkowemu. Zdaniem sądu tym dniem (a właściwie chwilą) będzie moment, kiedy uprawiona osoba działająca w imieniu właściwego organu podatkowego przejmuje fizyczne władztwo nad skierowanym do niego żądaniem (wnioskiem). Może to być moment odbioru korespondencji w budynku doręczyciela (np. Poczty Polskiej) nawet w jeszcze zaklejonej kopercie (nieotwartej) lub gdy doręczyciel przekazuje żądanie w kopercie w siedzibie organu podatkowego uprawionej osobie działającej w imieniu właściwego organu podatkowego (moment przekazania). Wreszcie sam zainteresowany podatnik (strona lub jego pełnomocnik) może osobiście złożyć żądanie w siedzibie organu podatkowego (moment złożenia).
Zatem jeżeli wniosek o zaliczenie zwrotu VAT wraz z deklaracją VAT-7 za listopad 2010 r. zostały nadany w dniu 23 grudnia 2010 r., a deklaracja wpłynęła do organu w dniu 29 grudnia 2010 r., to przyjąć należy, że organ podatkowy miał możliwość działania w przedmiocie wykazanego w tej deklaracji zwrotu dopiero od daty faktycznego wpływu deklaracji do organu, tj. od dnia 29 grudnia 2010 r.
Wyrok NSA z 6 maja 2014 r., II FSK 1547/12
Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego