NSA stwierdził także, że place postojowe, parkingi i place przyzakładowe nie mogły być zwolnione od podatku.
Powodem uchwały stały się zmiany w przepisach - do grudnia 2003 r. zwolnione z podatku od nieruchomości były tylko drogi publiczne. Od grudnia 2003 r. do końca 2006 r. z przepisów wypadło słowo "publiczne" i zwolnienie obejmowało wszystkie drogi, natomiast od 2007 r. znów zwolnione z podatku są tylko drogi publiczne.
Mimo że od grudnia 2003 r. do końca 2006 r. zwolnione od podatku były wszystkie "pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu", to jednak część sądów orzekała, że droga wewnętrzna, czyli zakładowa, będzie zwolniona z podatku tylko wówczas, jeżeli zostanie w odpowiedni sposób oznaczona w ewidencji gruntów i budynków. Natomiast dla części sądów oznaczenia dróg w ewidencji nie miały żadnego znaczenia.
Z tego powodu prezes NSA zwrócił się do sędziów tego sądu o rozstrzygnięcie, czy odpowiednie oznaczenie dróg wewnętrznych w ewidencji gruntów i budynków miało znaczenie dla ich zwolnienia z podatku, czy nie miało znaczenia.
W poniedziałkowej uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdziło, że droga zakładowa mogła być zwolniona z podatku, jeżeli nie była wykorzystywana tylko i wyłącznie przez przedsiębiorcę, ale była drogą powszechnie dostępną (sygn. II FPS 2/13). To, czy droga wewnętrzna jest powszechnie dostępna, należy do organów podatkowych i dopiero od tych ustaleń zależy, czy będzie ona zwolniona z podatku - wyjaśnił sędzia Krzysztof Winiarski, uzasadniając uchwałę. Dodał, że nie mogły o tym decydować jedynie dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
Ekspert z Crido Taxand Amelia Górniak wyjaśniła w rozmowie z PAP, że poniedziałkowa uchwała ma znaczenie dla tych przedsiębiorców, u których wciąż są prowadzone kontrole podatkowe lub postępowania w sądzie na podstawie przepisów z lat 2003-2006. Jej zdaniem uchwała NSA może być zarówno dobrą, jak i złą wiadomością, ponieważ ocena stanu faktycznego przez organy podatkowe może budzić kontrowersje.
Podkreśliła, że z uchwały jasno wynika, iż dla sprawdzenia, czy należy zapłacić podatek za drogę wewnętrzną, czy nie, istotne są przede wszystkim ustalenia faktyczne oraz przepisy podatkowe, a nie przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego, które mówią o ewidencji gruntów i budynków.
Górniak zwróciła też uwagę na wynikający z uchwały brak zwolnienia podatkowego dla placów i stacji benzynowych, mimo że są one przeznaczone dla użytku większej liczby osób, nie tylko wewnątrz firmy. Jej zdaniem dyskusyjne jest to, czy droga zakładowa jest powszechnie dostępna, czy prywatna, jeżeli oprócz przedsiębiorcy korzystają z niej także klienci firmy.
ede/ kjed/ pad/