Ustawa o PIT przewiduje kilka sytuacji, kiedy przychody podatników mogą być zwolnione z opodatkowania. Jedną z takich sytuacji jest sprzedaż starego mieszkania przed upływem pięciu lat od jego nabycia, a następnie zakup nowego lokalu.
Zwolnienie z podatku
Według art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT ze zwolnienia podatkowego może skorzystać podatnik, który łącznie spełni dwa warunki. Po pierwsze wydatkuje uzyskane pieniądze na zakup lokalu mieszkalnego, a po drugie zrobi to w przeciągu dwóch lat od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.
W omawianej sprawie chodziło o podatniczkę, która otrzymała w spadku udział w nieruchomości. Sprzedała go przed upływem pięciu lat. Jednak nie zapłaciła podatku, ponieważ zobowiązała się do wydatkowania uzyskanej kwoty ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe w przeciągu dwóch lat.
Cele mieszkaniowe muszą być własne
Fiskus uznał jednak, że podatniczka powinna zapłacić podatek. Twierdził, że nie przeznaczyła kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziałów na swój cel mieszkaniowy. Zgodnie z ustaleniami organu, kobieta natomiast kupiła i wyremontowała trzy różne mieszkania, które potem wynajęła. W konsekwencji fiskus uznał, że kobieta kupując mieszkania miała w zamiarze realizację celu zarobkowego, a nie swoich potrzeb mieszkaniowych.
Kobieta wskazywała jednak, że dwa z trzech mieszkań zostały nabyte w sąsiadujących lokalizacjach. Było to podyktowane tym, aby blisko siebie mogli mieszkać wszyscy członkowie jej rodziny. Natomiast fakt, że od razu w nich nikt nie zamieszkał wynikał z tego, że lokale były w tzw. stanie deweloperskim i wymagały przeprowadzenia prac wykończeniowych.
Taka argumentacja nie przekonała fiskusa. Organ uznał, że nie bez przyczyny podatniczka zakupiła mieszkania dwupokojowe o metrażu ok. 55 m2 – jest to najbardziej pożądany typ nieruchomości do wynajęcia.
Z fiskusem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (I SA/Łd 1356/15). Sąd nie podzielił poglądu, jakoby można było odsunąć w czasie realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. Ponadto w przepisach jasno jest wskazane, że chodzi o realizację swoich potrzeb, a nie innych członków rodziny – wskazał WSA.
Podatniczka częściowo dała się przekonać. Jednak uważała, że fiskus powinien przyznać jej prawo do zwolnienia podatkowego w zakresie jednego z nabytych lokali. W konsekwencji wniosła skargę kasacyjną.
Zwolnienie tylko dla jednej nieruchomości
4 lipca br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 1935/16) uchylił wyrok i decyzję. Sąd kasacyjny wskazał, że na tym etapie stan faktyczny nie uległ zmianie, ale żądania strony. W wyniku czego sprawa uległa zawężeniu. NSA stwierdził, że trudno byłoby mówić o zastosowania zwolnienia podatkowego w odniesieniu do trzech mieszkań. Jednak organ powinien zbadać, czy kobiecie będzie przysługiwało prawo do zwolnienia podatkowego odnośnie jednego lokalu.