1 marca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która przewiduje zmianę dotychczasowej struktury organizacyjnej administracji celnej i podatkowej poprzez połączenie dotychczasowych struktur Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej w strukturę jednolitej Krajowej Administracji Skarbowej.
Konsekwencją ustalenia nowej struktury organów w ramach KAS są zmiany dostosowujące dokonane w szeregu obowiązujących aktów prawnych, w tym w ustawie o podatku akcyzowym, polegające na zastąpieniu regulacji dotyczących izb celnych - regulacjami dotyczącymi izb administracji skarbowej, a urzędów celnych - regulacjami dotyczącymi urzędów skarbowych lub urzędów celno-skarbowych, co niesie też zmianę w aktach wykonawczych do tej ustawy
Wprowadzone zmiany w rozporządzeniu w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym są jedynie zmianami doprecyzowującymi, mającymi zapewnić przejrzystość informacji zawartych we wzorze zgłoszenia odnoszących się do właściwego organu, do którego podmiot nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na potrzeby wykonywanej na terytorium kraju działalności gospodarczej, obowiązany jest złożyć to zgłoszenie.
Także w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego nie wprowadza się zmian merytorycznych, tylko zmianę polegającą na zastąpieniu użytych w nim wyrazów: „naczelnik urzędu celnego” użytymi w odpowiednim przypadku wyrazami: „naczelnik urzędu skarbowego”.
Rozporządzenia ministra rozwoju i finansów - z 7 lutego 2017 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym (Dz. U. poz. 257) i z 9 lutego 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (Dz. U. poz. 270) - wejdą w życie 1 marca 2017 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |