Dotychczas kwestie te regulowały dwa rozporządzenia Rady Ministrów z 24 listopada 2009 r. w sprawie współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej oraz innymi państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz z 19 kwietnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi.
Rozwiązania przyjęte w rozporządzeniu co do zasady nie odbiegają w zakresie merytorycznym od dotychczasowych rozwiązań. Rozporządzenie dostosowuje terminologię w zakresie nazewnictwa organów do przepisów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Dodatkowo delegacja ustawowa wyróżnia trzy odrębne sposoby kooperacji organów KAS z organami administracji rządowej i samorządowej, sądami, prokuraturą, państwowymi osobami prawnymi, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, tj. współdziałanie, pomoc techniczną i udostępnianie informacji, co znalazło odzwierciedlenie w rozporządzeniu.
W odniesieniu do dotychczasowych rozwiązań zasadnicza różnica polega na innym ukształtowaniu form współdziałania. Dotychczasowe przepisy rozumiały współdziałanie bądź jako przekazywanie informacji, bądź jako udostępnianie informacji, koordynację działań i pomoc techniczną. Natomiast obecna regulacja jako formy współdziałania wskazuje podejmowanie i koordynację wspólnych działań, tworzenie wspólnych zespołów konsultacyjnych o charakterze doradczym, współpracę przy zabezpieczeniu miejsc przestępstw lub przestępstw skarbowych, organizowanie i przeprowadzanie szkoleń.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lipca 2017 r. w sprawie współpracy organów Krajowej Administracji Skarbowej z niektórymi podmiotami (Dz. U. poz. 1514) weszło w życie 9 sierpnia 2017 r.