Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełnomocnictwo ogólne w formie dokumentu elektronicznego powinno być przesyłane przez portal podatkowy. Sposób przesyłania pełnomocnictwa ogólnego był jednak uregulowany w sposób ogólny, bez rozróżnienia rodzaju podmiotu przesyłającego to pełnomocnictwo.
W rozporządzeniu zmieniającym wskazano, że pełnomocnictwo ogólne w formie dokumentu elektronicznego będzie przesyłane za pośrednictwem portalu podatkowego przez mocodawcę, pełnomocnika zawodowego (adwokata, radcę prawnego oraz doradcę podatkowego) oraz osobę sprawującą opiekę nad osobą, która nie może się podpisać.
W przypadku organów podatkowych przyjęto odrębny sposób przesyłania pełnomocnictwa ogólnego. Organy podatkowe nie będą korzystały z portalu podatkowego, lecz będą przesyłały pełnomocnictwa ogólne - w przypadkach wymienionych w art. 138d § 6 i 8 Ordynacji podatkowej - za pośrednictwem dedykowanego systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Rozporządzenie ministra finansów z 23 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania, w formie dokumentu elektronicznego, pełnomocnictwa ogólnego, pełnomocnictwa szczególnego oraz pełnomocnictwa do doręczeń (Dz. U. poz. 945) weszło w życie 1 lipca 2016 r.