Studia podyplomowe stanowią formę kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, prowadzoną w uczelni, instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym lub Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, kończące się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych (zob. art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.).

Z przepisu tego wynika, że studia podyplomowe organizowane mogą być wyłącznie przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W konsekwencji świadczenie usług studiów podyplomowych jest zwolnione od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), który to przepis zwalnia od podatku usługi w zakresie kształcenia (inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.) Świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Oznacza to, że ewentualne faktury dokumentujące świadczenie usług studiów podyplomowych nie powinny – jako faktury dokumentujące usługi zwolnione od podatku - zawierać VAT.

Jeżeli podatek ten zostanie błędnie naliczony, nie podlega on odliczeniu ze względu na brzmienie art. 88 ust. 3a pkt 2 u.p.t.u., tj. przepis wyłączający odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcje zwolnione od podatku. Niedopuszczalne jest zatem, aby z faktur dokumentujących usługi studiów podyplomowych (czy to finansowanych przez podatnika w całości, czy to finansowanych przez niego w części) odliczany był VAT.

Komentarz pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego