W interpelacji nr 201 poseł poruszył problem korzystania z tzw. ulgi prorodzinnej przewidzianej w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307). Z uwagi na zbyt niskie dochody z ulg podatkowych, w tym ulgi na dzieci, nie może korzystać każdego roku ok. 3,5 mln podatników.
W expose premiera 18 listopada 2011 r. zostały zapowiedziane zmiany w stosowaniu powyższej ulgi polegająca na wykluczeniu z ulgi podatnika wychowującego jedno dziecko i uzyskującego dochody w wysokości przekraczającej kwotę 85.528 zł. Zmiana ma dotyczyć także zwiększenia ulgi o 50% na trzecie i kolejne dziecko.
W związku z zaproponowanymi zmianami i faktem, że duża liczba podatników osiąga zbyt niskie dochody by skorzystać z ulgi poseł zaproponował wprowadzenie innych preferencji podatkowych dla rodzin wielodzietnych.
Minister Finansów odpowiadając na interpelację zaznaczył, iż system podatkowy przewiduje szereg preferencji podatkowych, jak również to, że nie wszyscy podatnicy podatku dochodowego opodatkowują dochody według skali podatkowej, a ta forma opodatkowania umożliwia korzystanie z ulg. Resort finansów podkreślił również, że system podatkowy nie powinien być głównym instrumentem polityki prorodzinnej.