Dochody uzyskiwane z wynajmu - osobom przebywającym na wypoczynku – nie więcej niż 5 pokoi znajdujących się w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz dochody uzyskiwane z tytułu wyżywienia tych osób będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast przychody z tytułu najmu pokoi osobom, nieprzebywającym na wypoczynku (tj. pracownikom firm, z którymi podatnik podpisał umowę najmu prywatnego, niestanowiącego formy działalności gospodarczej), mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 proc., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, jeżeli podatnik, prowadzi odrębne ewidencje, które pozwalają na wyodrębnienie uzyskiwanych przychodów z wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku oraz pracownikom firm, z którymi podpisano umowy najmu prywatnego, to nie ma przeszkód, aby do przychodu uzyskanego z wynajmu osobom przebywającym na wypoczynku podatnik zastosował zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy PIT, natomiast w stosunku do przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu tych samych pokoi gościnnych pozostałym osobom, stosował zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 proc.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 maja 2012 r., IPTPB1/415-105/12-2/MD.