Rozporządzenie wprowadza odpowiednie rozwiązania prawne wynikające ze związania Polski porozumieniem wykonawczym do umowy o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącym zwolnień podatkowych dla celów oficjalnych, podpisanym 27 kwietnia 2015 r. w Warszawie.
Siłom zbrojnym USA przebywającym na terenie Polski przysługuje, co do zasady, zwolnienie od podatku z tytułu nabycia towarów i usług przeznaczonych do wyłącznego użytku tych sił lub też do zaopatrzenia ich wojskowej usługowej działalności wspierającej (tzw. zwolnienie bezpośrednie), tj. stawka podatku 0 proc., na podstawie przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
Nowe przepisy umożliwiają natomiast siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych i wykonawcom kontraktowym tych sił zwrócenie się o zwrot VAT, gdy dojdzie do konieczności jego zapłaty w związku z wystawieniem faktury z wykazanym podatkiem (tzw. zwolnienie pośrednie). Zwrot podatku będzie następował na wniosek składany do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Przepisy rozporządzenia określają dane jakie powinien zawierać składany kwartalnie wniosek oraz listę dokumentów towarzyszących wnioskowi o zwrot podatku. Zwrot dokonywany będzie w złotówkach na rachunek wskazany we wniosku, co do zasady, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania przez organ skarbowy.
Rozporządzenie ministra finansów z 28 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu (Dz. U. poz. 2320) wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego w VAT
|