1. Pozycja mocy. Tuż przed spotkaniem, kiedy jesteś jeszcze sam przyjmij „pozycję mocy” – podnieś do góry ramiona z zaciśniętymi pięściami albo wznieś je i oprzyj na biodrach. Pozostań w takiej pozycji o najmniej 30 sekund przed wejściem na spotkanie, a poczujesz się bardziej pewny siebie i rozmowa pójdzie gładko.
2. Otwarta postawa. Pozycja twojego ciała podczas rozmowy może wiele powiedzieć o tym, co myślisz lub czujesz. Jeśli postawa ciała jest „zamknięta” (skrzyżowane na klatce piersiowej ręce, głowa spuszczona w dół), druga osoba odbierze to jako brak zainteresowania rozmową. Jeśli twoja postawa jest „otwarta” – wyprostowana sylwetka, ciało zwrócone do rozmówcy - zrobisz dobre wrażenie
3. Dotyk. Tu należy zachować dużą ostrożność. Z jednej strony kontakt fizyczny w postaci uściśnięcia dłoni to nieodłączny element każdego, a zwłaszcza pierwszego spotkania, z drugiej strony brak wyczucia w tej sprawie może wywołać fatalne wrażenie, szczególnie w kontaktach damsko-męskich. W podręcznikach dotyczących mowy ciała wiele miejsca poświęca się uściskowi dłoni (słynna zimna ryba) i temu, jak powinien on wyglądać oraz konieczności zachowania właściwej odległości w kontaktach z drugą osobą.
4. Wyprostowana sylwetka. Są co najmniej trzy powody, dla których podczas ważnych, czy decydujących rozmów warto utrzymać wyprostowaną sylwetkę i podniesioną głowę. Po pierwsze, taka postawa świadczy o pewności siebie i samemu pomaga poczuć się pewnie. Po drugie, jest to otwarta, przyjazna postawa, a po trzecie sprawia, że oddychamy głębiej, co z kolei ułatwia wydobycie mocnego, zdecydowanego głosu.
Źródło: 7 Body-Language Hacks to Try When Meeting New People, Jayson Demers, www.entrepreneur.com