W trakcie konferencji dyskutowano m.in. o przyszłym budżecie UE i wyzwaniach związanych z polityką spójności. Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko Polski w dyskusji na temat przyszłości finansów UE po roku 2020. Mateusz Morawiecki podkreślał inwestycyjny charakter największych polityk UE.
Wicepremier Morawiecki przypomniał o znaczeniu czterech unijnych swobód, szczególnie zaznaczając konieczność dalszego rozwoju swobody świadczenia usług i poszukiwania powiązań w tym zakresie z polityką spójności. Wyraził także otwartość na nowe wyzwania Unii Europejskiej, wśród których kluczowe są kwestie bezpieczeństwa, obronności i ochrony granic UE. W zakresie obronności ważne są zarówno decyzje, które dotyczą finansowania z budżetów krajowych oraz realizacji zobowiązań w ramach NATO, jak również koordynacja unijna. Istotna jest ochrona granic UE. Mateusz Morawiecki poruszył także kwestię przyszłych źródeł finansowania budżetu UE. Zwrócił przy tym uwagę, że intensyfikacja w ostatnim czasie prac na poziomie ministrów finansów UE powinna przynieść nowe możliwości, które mogą być rezultatem domykania luki w dochodach VAT, wprowadzenia opodatkowania sektora cyfrowego, podatku od transakcji finansowych oraz opodatkowania rajów podatkowych.
W panelu na temat przyszłych wieloletnich ram finansowych UE (czyli wieloletniego planu finansowego UE) po roku 2020 oprócz wicepremiera Morawieckiego uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej (komisarz ds. budżetu i zasobów Günter Oettinger oraz dyrektor generalna ds. budżetu UE Nadia Calvino), przewodniczący Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Klaus-Heiner Lehne, przewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego Jean Arthuis oraz ministrowie z kilku państw członkowskich.
Konferencja była jednym z elementów debaty publicznej w Unii Europejskiej, której efektem będzie ogłoszenie w przyszłym roku przez Komisję Europejską projektu kolejnych wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |