Od 1 kwietnia 2013 r., zgodnie z zapisem w zał. Nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 proc., sprzedaż kawy, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju nie korzysta z preferencji w zakresie VAT.
Pojęcie „kawa” nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. W takim przypadku należy posłużyć się znaczeniem słownikowym, w myśl którego kawa to napój parzony z palonych i zmielonych ziaren kawowych lub przyrządzony z ekstraktu, namiastki kawy. Natomiast pojęcie ekstrakt znaczy zagęszczony preparat wyciągu z substancji roślinnej lub zwierzęcej; np. ekstrakt kawowy.
Ustawodawca wskazał w pkt 31 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, iż zawarte w nim wyłączenie dotyczy napojów, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju. Synonim do słowa „napar” to dekokt, esencja, odwar, wywar, zaparzenie. Natomiast dla słowa „ekstrakt” to esencja, wyciąg, olejek, wywar.
W przypadku więc, gdy przedmiotem sprzedaży jest napój, w skład którego wchodzi ekstrakt z kawy, niezależnie od udziału procentowego, preferencyjna stawka podatku nie znajdzie zastosowania. Ekstrakt kawowy jest niczym innym jak zagęszczoną esencją/wywarem z kawy, czyli naparem powstałym na bazie kawy. Sprzedaż wskazanych napojów, w skład których wchodzi ekstrakt z kawy, opodatkowana będzie podstawową stawką podatku 23 proc.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 czerwca 2013 r., IPPP3/443-316/13-2/MKw