Od początku roku obowiązek przesyłania JPK_VAT mają wszyscy przedsiębiorcy. Zdaniem Pawła Cybulskiego, wiceministra finansów, zastępcy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki jednolitym plikom kontrolnym znacząco poprawił się proces weryfikacji rozliczeń przez organy podatkowe. Cybulski zwrócił uwagę, że JPK_VAT zapewnia uczciwą konkurencję i gwarantuje większą transparentność rozliczeń z fiskusem. Prowadzi to także do zmniejszenia liczby kontroli podatników i skrócenia czasu ich trwania.
Jpk pomocą nie tylko dla fiskusa
Jak podkreśla Marcin Sidelnik, partner w PwC, lider zespołu ds. technologii podatkowych, jednolity plik kontrolny może być także narzędziem do wykorzystania nie tylko przez administrację podatkową, ale też przez samych podatników. Dzięki niemu mogą wykazać się tzw. należytą starannością przed fiskusem, udowadniając, że przeprowadzili właściwe czynności sprawdzające uczciwość swoich kontrahentów nie tylko bezpośrednio przed zawarciem pierwszej transakcji, ale również w trakcie realizacji kolejnych.Zobacz więcej. >>
Od lipca jpk na żądanie
Od 1 lipca 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje rozliczenia w formie elektronicznej, będą przekazywać organom podatkowym kolejne struktury jednolitych plików kontrolnych. Dane trzeba będzie wysyłać na żądanie urzędu. Będzie na to tylko trzy dni. Za nieprzesłanie pliku podatnik zapłaci karę. Organy podatkowe będą mogły żądać przesłania sześciu dodatkowych struktur JPK. Będą to:
- faktury – JPK_FA,
- księgi rachunkowe – JPK_KR,
- ewidencja przychodów – JPK_EWP,
- wyciąg bankowy – JPK_WB,
- magazyn – JPK_MAG,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR. Urząd zażąda dodatkowych struktur jpk >>