Poznań

Proponuje się zwiększyć obszar składu wolnocłowego z 1631,8 m2 na 3.057,84 m2. O dokonanie zmiany obszaru składu wolnocłowego zlokalizowanego w Terminalu Pasażerskim Portu Lotniczego Poznań-Ławica wniósł zarządzający składem wolnocłowym - Port lotniczy Poznań-Ławica Spółka z o. o. Zmiana obszaru składu wolnocłowego jest związana z rozbudową Portu Lotniczego. Stanowi ona reakcję na zwiększającą się liczbę pasażerów korzystających z usług przewoźników lotniczych. W tym zakresie realizowane są inwestycje związane z budową nowego Terminalu Pasażerskiego. Obecnie trwa przebudowa dawnej hali przylotów oraz sortowni bagażu, które docelowo będą stanowić część hali odlotów strefy Schengen. W kolejnym etapie zostanie przebudowana obecnie funkcjonująca hala odlotów, która po połączeniu z w/w częścią hali odlotów strefy Schengen będzie w pełni realizować obsługę pasażerów w odlocie dla strefy Schengen i Non Schengen. Prowadzone obecnie inwestycje mają przyczynić się do dostosowania infrastruktury m.in. do potrzeb podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów w sklepach wolnocłowych. Zwiększenie przepływu pasażerów powoduje bowiem wzrost zapotrzebowania na rozwój istniejącej sieci sklepów wolnocłowych. Zmiana obszaru składu wolnocłowego nie wpłynie na rodzaj działalności prowadzonej w sklepach wolnocłowych. Właściwy miejscowo organ celny nadzorujący funkcjonowanie składu wolnocłowego nie wniósł zastrzeżeń do określonych na mapie granic składu wolnocłowego.

Katowice

Wnioskodawcą wnoszącym o dokonanie zmiany obszaru jest zarządzający składem wolnocłowym - Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. z siedzibą w Katowicach. Przepisy projektu rozporządzenia wprowadzają zmianę dotyczącą określenia obszaru składu wolnocłowego z 3749,15 m2 na 4139,21 m2. Zmiana obszaru składu wolnocłowego nie wpłynie na rodzaj działalności prowadzonej w sklepach wolnocłowych. Zmiana obszaru składu wolnocłowego jest związana z pracami inwestycyjnymi realizowanymi na terenie Portu Lotniczego. Stanowi to reakcję na zwiększającą się liczbę pasażerów korzystających z usług przewoźników lotniczych oraz związane jest z uruchomieniem szybkiej ścieżki odpraw bezpieczeństwa pasażerów typu „Fast track", a także modernizacją saloniku Business Lounge. Wykonywane inwestycje przyczynią się do dostosowania infrastruktury Terminali Pasażerskich, w których usytuowany jest skład wolnocłowy m.in. do potrzeb podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów w sklepach wolnocłowych. Zwiększenie przepływu pasażerów powoduje bowiem wzrost zapotrzebowania na rozwój i modernizację istniejącej sieci sklepów wolnocłowych. Właściwy miejscowo organ celny nadzorujący funkcjonowanie składu wolnocłowego nie wniósł zastrzeżeń do określonych na mapie granic składu wolnocłowego.

Bydgoszcz

Celem projektowanych zmian jest ustanowienie składu wolnocłowego zlokalizowanego na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz. Obszar składu wolnocłowego ma wynieść 949,5 m2. Wnioskodawcą wnoszącym o ustanowienie składu wolnocłowego jest Port Lotniczy Bydgoszcz Spółka Akcyjna. Zarządzającym składem wolnocłowym zostanie ustanowiony Port Lotniczy Bydgoszcz Spółka Akcyjna z siedzibą w Bydgoszczy. Skład wolnocłowy będzie zlokalizowany na parterze Terminalu Pasażerskiego Portu Lotniczego Bydgoszcz. Z uwagi na usytuowanie składu wolnocłowego wewnątrz budynku, odgraniczenie składu wolnocłowego stanowią trwałe elementy budowlane budynku. Utworzenie składu wolnocłowego oraz związane z tym uruchomienie działalności nowego sklepu wolnocłowego pozwoli zwiększyć ofertę produktów dostępnych w sprzedaży wyłącznie w sieci sklepów znajdujących się na lotniskach, przeznaczonych dla pasażerów odlatujących do krajów trzecich. Utworzenie sklepu wolnocłowego prowadzącego sprzedaż wolnocłową ma zwiększyć atrakcyjność Portu Lotniczego Bydgoszcz. Realizacja usług, które mają być świadczone na rzecz pasażerów w ramach działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem instytucji składu wolnocłowego pozostaje w bezpośrednim związku z planowanym wzrostem wielkości ruchu osobowego na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz. Utworzenie nowego punktu sprzedaży towarów może przyczynić się także do zwiększenia konkurencyjności Portu Lotniczego Bydgoszcz na rynku międzynarodowym. Ustanowienie składu wolnocłowego pozwoli na rozwój czarterowych i rozkładowych połączeń lotniczych poza kraje Unii Europejskiej, przyczyniając się do wzrostu ruchu pasażerskiego i lepszego wykorzystania infrastruktury lotniska. W konsekwencji wpłynie to pozytywnie na wynik finansowy Spółki, przyczyniając się do zwiększenia wpływów stanowiących przychody budżetu państwa. Właściwy miejscowo organ celny nadzorujący funkcjonowanie składu wolnocłowego nie wniósł zastrzeżeń do określonego na mapie przebiegu granic składu wolnocłowego uznając, iż projektowane rozwiązania przedstawione w przekazanej dokumentacji umożliwią organom celnym skuteczne sprawowanie dozoru celnego.

Terespol

Wnioskodawcą wnoszącym o dokonanie zmiany obszaru jest zarządzający wolnym obszarem celnym - gmina Terespol. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada powiększenie wolnego obszaru celnego z 1664100 m2 na 1678503 m2. Po zwiększeniu powierzchni wolnego obszaru celnego nie zmieni się rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Zmiana obszaru wolnego obszaru celnego jest spowodowana wprowadzeniem nowego administracyjnego podziału działek, na których ustanowiony jest wolny obszar celny.