Rzecznik przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09) wskazał na liczne mankamenty legislacyjne przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jednocześnie zasygnalizował konieczność opracowania nowej definicji „budowli” dla celów podatkowych.
Aktualnie definicja „budowli” zawarta w ustawie podatkowej odwołuje się do pojęć funkcjonujących na gruncie Prawa budowlanego, tj. „obiekt budowlany” oraz „urządzenie budowlane”. W ocenie Trybunału, definicje stosowane w Prawie budowalnym nie są na tyle precyzyjne, aby można je było zawsze stosować na gruncie prawa podatkowego. Jest to bowiem dziedzina prawa, w której obowiązują podwyższone standardy jednoznaczności i określoności przepisów.
Niestety, od czasu wydania wspomnianego wyroku Trybunału prace legislacyjne nie zostały zakończone. Wzbudziło to zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich 14 marca 2016 r. zwrócił się do ministra finansów o przekazanie informacji na temat aktualnego stanu prac legislacyjnych nad definicją „budowli” dla celów podatkowych
Jak zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich w praktyce niejasne przepisy określające pojęcie „budowli” stały się przyczyną licznych sporów dotyczących opodatkowania takich obiektów jak m.in. wyrobiska górnicze, stacje transformatorowe, stacje telefonii komórkowej, sieci telekomunikacyjne i energetyczne, czy elektrownie wiatrowe. Nieprecyzyjna regulacja podatkowa utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej poprzez nieprzewidywalność co do kosztów, a także konieczność prowadzenia sporów przed sądami administracyjnymi.
Zdaniem Rzecznika, brak jasnej definicji „budowli” dla celów podatkowych stanowi istotny problem także dla organów podatkowych. Resort finansów poprzedniej kadencji rozważał cztery propozycje rozwiązań mających doprecyzować niejasne przepisy, jednak prace legislacyjne nie zostały zakończone.
W odpowiedzi z 29 marca br. resort poinformował, że zasygnalizowany problem jest niezwykle złożony, wymaga bardzo głębokiej i czasochłonnej analizy. Minister finansów zapewnił, że będzie prowadził prace nad wypracowaniem definicji „budowli”.
Mając na uwadze, że otrzymana odpowiedź resortu finansów jest bardzo ogólna (nie odnosi się do przewidywanego terminu zakończenia prac nad definicją „budowli”), Rzecznik zapowiedział, że będzie kontynuował działania mające na celu skuteczne rozwiązanie tego problemu.