Ustawa o rachunkowości wymaga, by wszystkie organizacje mające osobowość prawną prowadziły księgi rachunkowe i sporządzały sprawozdania finansowe. Oznacza to, że każda fundacja czy każde stowarzyszenie, niezależnie od wielkości przychodów, powinny w swoim planie finansowym uwzględnić wydatki na prowadzenie księgowości. Obowiązujący wymóg prowadzenia pełnej księgowości jest ogromnym utrudnieniem, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach działalności. Organizacje muszą albo znaleźć na to środki, albo nauczyć się to robić we własnym zakresie.
23 marca 2012 r. została opublikowana dyrektywa 2012/6/EU w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek w odniesieniu do mikropodmiotów, która wprowadza zmiany do obecnie obowiązującej tzw. czwartej dyrektywy w sprawie rocznych sprawozdań finansowych. Przewiduje ona możliwość dla państw członkowskich wprowadzenia uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej mikropodmiotów, czyli spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek komandytowo-akcyjnych, które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących kryteriów: suma bilansowa – 350 000 euro, przychody netto ze sprzedaży – 700 000 euro, przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym – 10 osób.
Zważywszy na postanowienia zawarte w ww. dyrektywie, jak również na kierunki rozwoju w zakresie wprowadzenia uproszczonej rachunkowości dla mikropodmiotów, resort rozważa możliwość wykorzystania proponowanych przez prawo europejskie ułatwień (przewidzianych dla mikropodmiotów w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości finansowej) także w stosunku do nieprowadzących działalności gospodarczej stowarzyszeń.