Do 1 stycznia 2012 r. Polska mogła stosować okres przejściowy dla dostosowania krajowego poziomu opodatkowania węgla i koksu dla celów grzewczych. Od 2 stycznia wyroby węglowe podlegają opodatkowaniu akcyzą na zasadach ogólnych określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst. jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626).
Ustawa przewiduje maksymalny zakres zwolnień przewidziany w dyrektywie Rady 2003/96/WE. Ze zwolnienia mogą korzystając zarówno podmioty zużywające wyroby węglowe do celów zwolnionych od akcyzy, jak i pośrednicy w obrocie tymi wyrobami, tzw. pośredniczące podmioty węglowe.
Dokument dostawy jest dokumentem warunkującym zwolnienie z podatku akcyzowego. Aby uzyskać zwolnienie, podmiot zużywający węgiel lub koks jest zobowiązany wskazać w dokumencie dostawy, na jaki cel ten wyrób zużyje i podpisać dokument przy odbiorze towaru. Są to tzw. uproszczone warunki, które podmiot musi spełnić aby skorzystać ze zwolnienia.
Minister Finansów odpowiadając na interpelację poselską nr 892 podkreślił, że powyższe warunki skorzystania ze zwolnienia nie wymagają uproszczeń. Zaznaczył także, że resort finansów prowadzi prace związane z wprowadzeniem uproszczeń w zakresie wzoru i obiegu dokumentu dostawy.